Pieniny to pasmo górskie, które bez wątpienia można zaliczyć do najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem turystycznych w Polsce. Pasmo rozciąga się od Kotliny Orawsko - Nowotarskiej po Gorce i Beskid Sądecki, a turyści którzy upodobali sobie podziwianie fantastycznych widoków i nienaruszonej przyrody na pewno docenią to co mają do zaoferowania Pieniny.
Jedną z najważniejszych atrakcji Pienin, które po prostu trzeba zobaczyć jest Przełom Pieniński liczący 8 kilometrów, na trasie którego odbywają się spływy flisackimi tratwami. Trzeba zaznaczyć, że Pieniny objęte są ochroną w ramach Pienińskiego Parku Narodowego, a ich wizytówką są oczywiście wspaniałe wapienne skały np. Sokolica i Trzy Korony.
Przyjeżdżając w Pieniny warto odwiedzić także liczne parki krajobrazowe i przyrodnicze (najpopularniejsze to wąwóz Homole i Rezerwat Biała Woda) oraz okoliczne miejscowości będące zarazem uzdrowiskami - Krościenko i Szczawnica.
Najważniejsze atrakcje Pienin
SPŁYW PRZEŁOMEM DUNAJCA
Spływy przełomem Dunajca to bez wątpienie jedna z najpopularniejszych atrakcji Pienin, a szczególnym powodzeniem wśród turystów cieszy się trasa licząca około 10 km pomiędzy Sromowcami Niżnymi, a Szczawnicą. Wspaniałe widoki, które podziwiać można zarówno z perspektywy flisackich tratw jak i pontonów to zarazem rozrywka i doskonała forma zwiedzania Pienin, którą docenią turyści w każdym wieku.
TRZY KORONY
Trzy Korony, a tak naprawdę zespół szczytów (Okrąglica, Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżnia Okrąglica) to bezsprzecznie atrakcja turystyczna, która w Pieninach każdego roku przeżywa swoiste oblężenie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ww. Okrąglica, mierząca 982 metrów n.p.m. i jest to najwyższy szczyt Pienin, a ponadto to właśnie na Okrąglicy znajduje się ciesząca się ogromnym zainteresowaniem platforma widokowa, z której można obserwować nieprzeciętne widoki.
WĄWÓZ HOMOLE
Zlokalizowany w Małych Pieninach wąwóz Homole to bezsprzecznie wizytówka Pienin, a przy tym jeden z piękniejszych wąwozów w całym kraju. Różnorodne ukształtowanie terenu wokół wąwozu jak i w jego wnętrzu przekładające się na walory krajobrazowe, a także wspaniała fauna i flora spowodowały, że od 1963 roku wąwóz Homole posiada status rezerwatu przyrody i cieszy się ogromną popularnością pośród amatorów turystyki pieszej.
SOKOLICA
Sokolica to jeden najwyższych szczytów Pienin (747 metrów n.p.m.), a zarazem lokalizacja, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich amatorów pieszych wędrówek po górach. Do Sokolicy prowadzi kilka szlaków turystycznych, a ze szczytu można podziwiać wspaniałą panoramę Pienin, do której zalicza się min. przełom Dunajca, Tatry, Gorce i Magura Spiska. Wspomnieć warto, że swoista wizytówka Sokolicy jest samotnie wyrastająca ze szczytu sosna.
JEZIORO CZORSZTYŃSKIE
Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik wodny zbudowany na Dunajcu, a leżący pomiędzy Niedzicą, a Czorsztynem. Jezioro jest niewątpliwą atrakcją zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, gdy na jego wodach możliwe jest uprawianie sportów wodnych oraz wzięcie udziały w organizowanych rejsach, które są znakomitą okazja do podziwiania z perspektywy wody nie tylko pięknych pienińskich krajobrazów, ale również starych zamków znajdujących się w Czorsztynie i Niedzicy.
ZAMEK W CZORSZTYNIE
Zamek w Czorsztynie to kolejny kompleks, który z całą pewnością przyciągnie uwagę sympatyków historii odwiedzających Pieniny, a także wszystkich amatorów legend i opowiadań, gdyż jest ich związanych z zamkiem naprawdę wiele. Ponadto należy dodać, że zamek położony nad Jeziorem Czorsztyńskim został zbudowany najprawdopodobniej w XIV wieku z rozkazu Kazimierza Wielkiego i różne były jego losy na przestrzeni wieków, ale dziś dostępny jest dla zwiedzających.
ZAMEK W NIEDZICA
Położony bezpośrednio nad Dunajcem Zamek w Niedzicy, który została wzniesiony w XIV wieku jest wielką atrakcją turystyczną Pienin. Obiekt posiada bogatą historię, a dla zwiedzających udostępniony jest część komnat zamku górnego oraz średniego, a także wozownia. Wspominając o zamku należy dodać, że nagrywano w nim min. popularny serial "Janosik".
SZCZAWNICA
Szczawnica to piękne miasteczko położone nieopodal granicy z Słowacją, które swoimi urokami zachwyca niemalże wszystkich turystów, którzy je odwiedzą. Nadmienić należy, iż Szczawnica to miejscowość uzdrowiskowa słynąca z wód mineralnych wpływających korzystnie na układ oddechowy i pokarmowy oraz leczenie takich dolegliwości jak np. miażdżyca i osteoporoza, a zarówno kuracjusze uzdrowiska jak i odwiedzający Szczawnicę turyści mogą spróbować wód mineralnych w kilku miejscowych pijalniach. Kolejną niewątpliwą atrakcją Szczawnicy jest miejska promenada. O jej wyjątkowości świadczy fakt, iż jest mierzy ona 1,8 km co sprawia, że jest najdłuższym tego typu traktem w kraju.
CZERWONY KLASZTOR
Czerwony Klasztor to obiekt wzniesiony w XIV wieku i jednocześnie bardzo ważny punkt na sakralnej mapie Pienin. Bez wątpienia warto odwiedzić ten zabytek (dostępny przez cały rok) i znajdujące się w nim muzeum, aby dowiedzieć się jak przed wiekami żyli mnisi, a ponadto zobaczyć wspaniały kościół św. Antoniego, który tak jak klasztor utrzymany jest w stylu gotyckim.
KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM
Krościenko nad Dunajcem to malownicza wieś u podnóża Pienin, która jest atrakcją turystyczną samą w sobie, a także fantastyczną bazą noclegową i wypadową dla turystów. Miejscowość może przede wszystkim pochwalić się Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, zabytkowymi domami o charakterze mieszczańskim, pomnikiem Władysława Jagiełły, kapliczkami oraz pięcioma pomnikami przyrody, a zdaniem wielu odwiedzając Krościenko nad Dunajcem należy obowiązkowo zobaczyć Kościołem Wszystkich Świętych, w którym znajduje się chrzcielnica ufundowana przez króla Jana I Olbrachta z XV wieku.
MUZYCZNA OWCZARNIA
Muzyczna Owczarnia to obiekt będący zarazem siedzibą stowarzyszenia artystycznego o tej samej nazwie, który zlokalizowany jest w miejscowości Jaworki niedaleko Szczawnicy. Jest to miejsce niezwykłe, które swoją nazwę wzięło od pierwotnego przeznaczenia obiektu, który był owczarnią, a dziś w Muzycznej Owczarni odbywają się wystawy i koncerty cenionych artystów nie tylko z Polski, ale z całego świata.
KOŚCIÓŁ W DĘBNIE
Drewniany kościół św. Michała Archanioła w Dębnie to unikatowy obiekt gotycko-renesansowy, który został zachowany w praktycznie nienaruszonym stanie z wszystkimi detalami architektonicznymi. Kościół w Dębnie zalicza się do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego, a co ważniejsze został wpisany wraz z kilkoma innymi obiektami sakralnymi w Małopolsce na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako zabytek klasy zero.
REZERWAT BIAŁA WODA
Rezerwat Biała Woda to bez wątpienia miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy zainteresowani pięknem fauny i flory Pienin. Założony w 1963 roku rezerwat ma powierzchnię około 30 ha i mieści się w dolinie potoku Biała Woda oraz jego dopływu tj. Potoku Brysztańskiego, a najciekawsze w rezerwacie są fantastyczne wapienne skały, które można podziwiać zarówno podczas pieszych wędrówek jak i wypraw rowerowych.
REZERWAT WYSOKIE SKAŁKI
Rezerwat Wysokie Skałki to obszar liczący około 13,9 ha, który charakteryzuje się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, a także występowaniem rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Rezerwat został utworzony w roku 1961, a obejmuje swoim zasięgiem północne zbocza najwyższego szczytu Małych Pienin, czyli Wysokiej (1050 metrów n.p.m.). Turyści mogą dotrzeć do rezerwatu podążając szlakami zielonym i niebieskim.
REZERWAT ZIELONE SKAŁKI
Rezerwat Zielone Skałki położony nad Jeziorem Czorsztyńskim to niezwykłe miejsce, które stanowi jedyny obszar Pienin Spiskich i w 1966 roku włączone zostało do Pienińskiego Parku Narodowego. O wyjątkowości rezerwatu świadczy występowanie niezwykle rzadkich roślin oraz fakt, iż przed laty było to obszar występowania zagrożonego wyginięciem żbika. Rezerwat Zielone Skałki jest od 1970 roku objęty ścisłą ochroną.
WODOSPAD ZASKALNIK
Zaskalnik to majestatyczny i malowniczy wodospad, który można zobaczyć około 3 km od Szczawnicy, u podnóża Wysokiej. Wodospad Zaskalnik stanowi część potoku Sopotnicki, który przepływa przez Popradzki Park Narodowy. Turyści do wodospadu mogę dotrzeć korzystając z niebieskiego lub czarnego szlaku rowerowo-pieszego, ale zwłaszcza dla dzieci atrakcyjna będzie podróż ze Szczawnicy do wodospadu bryczka bądź ciuchcią.